Atopialiitto
Tulosta tämä sivu

Atopialiiton vertaistukitoiminta

Vertaistukijat ovat vapaaehtoisia, vertaistukitoiminnan peruskurssin käyneitä ihmisiä. Heitä on eri ikäisiä, sekä miehiä että naisia. He vaihtavat mielellään kanssasi ajatuksia ihottumasta ja arjen voimavaroista. 

Yleensä vertaistukijat ovat myös mukana paikallisyhdistyksensä toiminnassa.


Vertaistukijoiden yhteystiedot löytyvät myös yhdistysten omilta sivuilta, joilla on luettavissa myös muutamien vertaistukijoiden kirjoittamat pienet kuvaukset itsestään. Voit toki ottaa yhteyttä kehen tahansa vertaistukijaan, mikäli omalla alueellasi ei toimi vertaistukijaa.


Lisätietoja vertaistukitoiminnasta saat atopiayhdistyksistä tai

Iholiitosta (järjestösuunnittelija Mira Airola, mira.airola(a)iholiitto.fi / 050 5167 858)



Atopiayhdistysten vertaistukijat alueittain


Eteläinen Suomi

Matti Jäntti, p. 040 563 9609


Etelä-Pohjanmaa

Markku Kallio, p. (06) 315 3730


Kaakkois-Suomi

Liisa Kuikka, p. 041 464 6635 / liisa.kuikka1(a)luukku.com

Tuula Puonti, tuula.puonti(a)luukku.com


Kanta-Häme
Tanja Nylund, tanja.nylund(a)kolumbus.fi


Oulun seutu
Sara Tähtinen, sara.iho(a)hotmail.com


Pohjoinen Suomi
Reetta Juntunen, p. 040 836 6720, reetta.juntunen(a)suomi24.fi
Kaija Hämäläinen, p. 040 8351446


Pohjois-Savo

Sari Lincoln, p. 040 7409389, sarli(at)suomi24.fi


Päijät-Häme
Tony Kallioinen, p. 040 702 8265 (ark. klo 18 jälkeen)


Satakunta
Jenny Vuorinen, jenny_vuorinen(a)hotmail.com

Lapsiperhevastaava Satu Tuominiemi, satu.tuominiemi(a)luukku.com
Nuorisovastaava Outi Saksa, nuorisovastaava(a)hotmail.com

Tampereen seutu

Birgit Enlund, birgit_enlund(a)hotmail.com
Lapsiperhevastaava Elisa Tuominen, elisa.tuominen(a)kolumbus.fi, 040 7070145


Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä